Sporty wodne nad Zalewem Szczecińskim

Zalew Szczeciński to największy śródlądowy zbiornik wodny w okolicy Szczecina. Jego powierzchnia wynosi aż 687 km2.

 

 

Połączony z Morzem Bałtyckim, jest zamknięty wyspami Uznam i Wolin. Dzieli się na część wschodnią - Wielki Zalew i zachodnią - Mały Zalew. Charakteryzuje go urozmaicona linia brzegowa. Przez Zalew ciągnie się pogłębiony tor wodny ze Szczecina do Świnoujścia.

  • średnia głębokość  to 3,8 m
  • prędkość prądu waha się na ogół wokół prędkości od 0,1 m/s do 1/m/s (wyjątkowe przypadki
  • największe fale sięgają do około 2 metrów, w sezonie letnim nie przekracza 1,3 metra

 

Zalew popularny jest jako teren rekreacji, sportów wodnych:

 

Windsurfing, czyli sport polegający na żeglowaniu podobnym do jachtowego, lecz przy pomocy deski i przymocowanego do niej elastycznie pędnika żaglowego. Pojęcie windsurfingu powstało z połączenia dwóch angielskich wyrazów: wind – wiatr oraz surf – fala przybojowa, a zatem windsurfing polega na zjeżdżaniu z fal przybojowych z wykorzystaniem żagla.

 

 

Windsurfing jest sportem wodnym mogącą przynieść wiele przyjemności i dobrej zabawy osobom, które ją uprawiają. Piękno Zalewu Szczecińskiego sprawia, że jest jednym z ulubionych miejsc dla Windserferów w Polsce.

 

Kitesurfing jest sportem polegającym na pływaniu na desce napędzanej siłą wiatru oddziałującą na latawiec, którym sterujemy. Chociaż kiteboarding jest związany z windsurfingiem, to różni się od niego sposobem kierowania deską - najważniejsza jest koncentracja. Dyscyplina nie wymaga dużej siły fizycznej, przypomina jazdę na snowboardzie.

 

 

Do uprawiania tego sportu jest potrzebny po prostu zbiornik wodny o sporej przestrzeni - idealny jest więc Zalew Szczeciński, którego co roku odwiedzają tysiące miłośników tego sportu. Według profesjonalistów nad Zalewem są idealne warunki.


Na południu Zalewu, gdzie brzeg jest obniżony wkrada się Puszcza Wkrzańska. Portami jest Trzebież, Nowe Warpno oraz nasz ośrodek Brzózki, który posiada własną plażę oraz możliwość wypożyczenia sprzętu. Na północy Zalewu widać przepiękną Wyspę Wolin z Wolińskim Parkiem Narodowym, gdzie jest przystań dla Żeglarzy.