Przewodnik turystyczny - zabytki

Zabytki, które można zwiedzić w Gminie Nowe Warpno:

Minęło ponad 400 lat, a Nowe Warpno zachowało dawny układ zabudowy miejskiej. Do najważniejszych zabytków architektonicznych, które są chronione prawem należą:

 

Ratusz, obecnie siedziba Urzędu Miasta i Gminy
 
zdjęcie: nid.pl

Jeden z najciekawszych budynków tego typu w Polsce. Wznosi się pośrodku niewielkiego rynku otoczonego ze wszystkich stron fasadami przedwojennych domów. Jest zdecydowanie najcenniejszym zabytkiem Nowego Warpna. Nieznana jest data wybudowania pierwszego ratusza w Nowym Warpnie, który został wzniesiony w stylu barokowym o konstrukcji czteroosiowej. Od strony zachodniej znajduje się smukła, kwadratowa wieża zegarowa zwieńczona barokowym hełmem z latarnią.


Więcej informacji:

  • http://www.policki.moje-hobby.net/nowe_warpno_ratusz.html
  • http://pl.wikipedia.org/wiki/Ratusz_w_Nowym_Warpnie

 


Kościół parafialny Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

 
Foto: ns1.kuria.pl

Zabytek został wzniesiony w XV wieku, kilkakrotnie przebudowany i niszczonya przez pożary został ostatecznie odbudowany w 1963 roku. Usytuowany jest na terenie dawnego cmentarza kościelnego, otoczony ceglanym murem i dwoma pamiątkowymi kamieniami. Jesten poświęcony jest pamięci Jana Pawła II, drugi zaś poświęcony pamięci zmarłych mieszkańców Nowego Warpna. W kościele odbywają się często koncerty organowe, wysępy chórów oraz wystawy dzieł sztuki np. malarstwa.

 

Kościół filialny pw Matki Bożej Częstochowskiej w Warnołęce


foto: www.parafianowewarpno.pl


Kościół został wybudowany w XVIII wieku, przypuszczenia mówią, że w w 1727 roku.  Wybudowany został na owalnym wzgórzu położonym na północno-zachodniej części wsi.  Konstrukcje ścian zabydku posadowiono na kamiennym funtamencie, całość wieńczy oczep i spoczywające na nim legary stropowe. Wnętrze kościoła przykryte jest drewnianym, belkowanym stropem oraz ceramicznym dachem dwuspadowym, nad wschodnim zamknięciem - wielopołaciowym. Okna symetrycznie rozmieszczone są po obu stronach nawy. Posiadają formę szczelinową. Wejście do kościoła znajduje się od strony zachodniej przez dwudzielne drzwi o prostych ościeżach. Od strony północnej dobudowano zakrystię na panie kwadratu, krytą ceramicznym dachem dwuspadowym.


 
Kościół filialny pw św. Huberta - Karszno.


Świątynia powstała w 1793 roku. Budynek niewielkiej kubaturze, postawiony na planie prostokąta. Posiada prosto zamknięte prezbiterium, ryglowe ściany oraz wieże zachodnią z czerwonej cegły. Podwalinę posadowiono na kamiennym fundamencie i ceglanej podmurówce. Wewnątrz ściany z odsłoniętym szkieletem konstrukcyjnym i tynkowanymi fachami. Wystrój świątyni nawiązuje do patrona św. Huberta. Ołtarz liturgiczny z drewna w formie konara na nim krzyż z poroża jelenia, rzeźba z pnia przedstawiająca Jezusa, na ścianach wisi poroże. Do siedzenia służą proste wyciosane z bali ławy.
 

  • http://pl.wikipedia.org/wiki/Ko%C5%9Bci%C3%B3%C5%82_%C5%9Bw._Huberta_w_Nowym_Warpnie


Neorenesansowy pałac w Karsznie


Pałac wybudowano 1898 roku, użyto stylu neorenesansu francuskiego. Wzorowano sie architekturą zamków nad Loarą. Wybudował go Albercht von Enckevorth. Wokół rezydencji rozciąga się zabytkowy park. Główna część parku znajduje się poza ogrodzeniem, jakie pozostało po Straży Granicznej. Pałac jest budynkiem dwupiętrowym, podpiwniczonym z kondygnacją strychu pokrytym łamanym dachem. Pierwotnie dach był pokryty łupkiem. Do północnej elewacji bocznej dostawiona jest czworoboczna wieża, do której od strony zachodniej przylega parterowy ryzalit z tarasem na dachu. W północnej elewacji wieży widoczny jest zamurowany obecnie portal bocznego wejścia do pałacu.

  • http://pl.wikipedia.org/wiki/Pa%C5%82ac_w_Karsznie 

 

Neoklasycystyczny pałac w Trzebieradzu


Usytuowany nad brzegiem Zalewu Szczecińskiego neoklasyczny pałac został wybudowany w XX wieku i był wykorzystywany jako sanatorium dla oficerów niemieckiej marynarki wojennej.